info@ipump.ir
02188319761
تهران - خیابان سعدی جنوبی ، کوچه ترابی گودرزی ، پاساژ عزیزی ، طبقه همکف ، پلاک 25و26

در پمپ سانترفیوژ، مایع توسط فشار اتمسفر یا مقدار فشار بالا دستی، به قسمت ورودی محفظه پمپ وارد می شود.


با چرخش پروانه، مایع به سمت قسمت خروجی پمپ حرکت می کند. این موضوع موجب به وجود آمدن یک منطقه خالی یا کاهشی فشار در ورودی پروانه می شود. به علت بالا تر بودن فشار ورودی محفظه پمپ از فشار کاهش یافته در ورودی پروانه و برای پر کردن فضای خالی درون پروانه، مقداری مایع اضافی به آن تحمیل می گردد. اگر خط لوله منتهی به ورودی پمپ شامل یک گاز غیر قابل میعان مانند هوا باشد، آنگاه کاهش فشار در ورودی پروانه فقط موجب انبساط گاز شده و فشار مکش نمی تواند مایع را به ورودی پروانه تحمیل نماید. در نتیجه، هیچ عمل پمپاژی نمی تواند رخ دهد، مگر آن که این گاز در ابتدا حذف شود. از این فرآیند بعنون هواگیری پمپ یاد می گردد.


@image


اگر پمپ های سانترفیوژ به صورت فیزیکی در سطحی بالاتر از مایع پمپ شونده قرار گیرند، به طور ذاتی خودمکش نیستند. این به آن معنی است که لوله کشی مکش و قسمت ورودی پمپ های سانترفیوژی که از نوع خودمکش نیستند، باید با مایع غیر قابل تراکم پر شده و قبل از راه اندازی پمپ، تخلیه هوا و سایر گازهای غیر قابل میعان در آن انجام گردد. طراحی پمپ های خودمکش در ابتدا برای حذف هوا و یا سایر گازهای موجود در خط مکش و سپس ، انجام پمپاژ به شیوه معمول صورت گرفته است. اگر بخارات متصاعد از مایع در حال پمپاژ در سمت مکش پمپ وجود داشته باشند، موجب کاویتاسیون می شوند که می تواند صدمات جبران ناپذیری را به پمپ وارد کند. همچنین این پدیده ممکن است باعث شود پمپ قابلیت هواگیری خود را نیز از دست بدهد.

پس از رسیدن مایع پروانه، مایع ورودی به پمپ در امتداد پره های پروانه حرکت نموده و به مقدار سرعت ان در حین پیش روی افزوده می شود. پره های یک پمپ سانترفیوژ معمولا با نحنای Backward (رو به عقب) نسبت به جهت چرخش قرار دارند. البته برخی از انواع خاص پروانه های پمپ دارای پره هایی هستند که به جای داشتن انحنا، صاف هستند.

هنگامی که مایع لبه بیرونی پره پروانه را ترک می کند، در حداکثر سرعت خود قرار دارد. پس از آن که مایع نوک پروانه را ترک می کند، وارد محفظه ای می شود که در آن گسترش سطح مقطع رخ داده است. در بسیاری از پمپ ها این ناحیه گسترش یافته، با جریان اضافی که به وسیله پروه های پروانه ای در حال چرخش به طور مستقیم به درون محفظه می رود، جبران می شود. از این رو منطقه ای در طول مسیر جریان وجود دارد که در آن بخش از بدنه، سرعت و فشار به حالت Neutral قرار دارند.

با تدوام مسیر جریان در بخش باقی مانده محفظه، طراحی محفظه تضمین می کند که سطح مقطع گذرگاه جریان همراه با حرکت مایع از میان آن افزایش یابد. به دلی افزایش سطح همراه با حرکت مایع از میان مسیر محفظه، یک فرآیند دیفیوژن رخ می دهد که باعث کاهش سرعت مایع می شود.

تماس با ما

تهران - خیابان سعدی جنوبی ، کوچه ترابی گودرزی ، پاساژ عزیزی ، طبقه همکف ، پلاک 25و26

  • 02188319761

شبکه های اجتماعی

طراحی وب سایت و بهینه سازی وب سایت نمایشگاه مجازی

Copyright © 2003-2015 Namayeshgah.com All rights reserved