info@ipump.ir
02188319761
تهران - خیابان سعدی جنوبی ، کوچه ترابی گودرزی ، پاساژ عزیزی ، طبقه همکف ، پلاک 25و26

مجموعه کلکتور و ذغال ها یکی دیگر از قسمت هایی است که باید مورد نظارت و بازرسی قرار گیرد. لغزش مداوم ذغال ها روی کلکتور باعث می شود که ذغال ها از پایین سائیده شده و به طرف بیرون پرتاب شوند. معمولا وقتی مشکلی در کموتاسیون ایجاد گردد جرقه زیادی در کلکتور تولید می شود.


برای بهبود کموتاسیون در ماشین های جریان مستقیم باید تماس بین ذغال ها و کلکتور به طور صحیح برقرار باشد. همچنین کلکتور باید از نظر مکانیکی به درستی ساخته شده باشد و تیغه ها به طور یکنواخت در اطراف آن قرار گرفته باشند. ذغال ها نیز باید از نظر شکل ظاهری خوب و به طور صحیحی روی کلکتور تنظیم شده باشند. ذغال ها باید بتوانند در غال گیرها به سادگی بالا و پایین شوند. در پشت ذغال ها فنری قرار دارد که باید فشاری به اندازه 1.5 تا 2 پوند بر اینچ مربع بر سطح ذغال ها وارد کند تا به طور صحیح روی کلکتور باقی بماند.

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث اتصال تیغه ها و ایجاد مشکل در کموتاسیون می شود سائیدگی عایق میکا در بین تیغه های کلکتور می باشد.

@image


اگر در هنگام کار با ماشین جریان مستقیم جرقه زیادی در کلکتور تولید شود، یعنی کموتاسیون به درستی انجام نمی گیرد و باید مجموعه کلکتور و ذغال های بازرسی شود.

مراحل بازرسی و برطرف کردن معایب:
1ـ به طرز کار ماشین توجه کنید، آیا ایجاد قوس یا جرقه در اثر شل بودن بعضی از اتصال ها است.

2ـ قبل از اقدام به بازرسی دقیق، ماشین را خاموش کنید تا مطمئن شوید که ماشین از منبع تغذیه جدا شده است.

3ـ تمام اتصال ها را با دقت بازرسی کنید تا مطمئن شوید هیچ کدام از آن ها شل نیستند.

4ـ محل قرار گرفتن ذغال ها روی کلکتور را بازرسی کنید. اگر ذغال ها به طور یکسان قرار نگرفته، ذغال گیرهای کج شده را عوض کنید.

5ـ نحوه قرار گرفتن ذغال ها را بر روی کلکتور مورد بررسی قرار دهید. اگر ذغال ها زیاد سائیده شده اند آن ها را تعویض نمایید. ذغا جدید باید بتواند به آزادی در ذغال گیر بالا و پایین شود. سپس همان طور که در شکل بعد نشان داده شده است با ساییدن انتهاب ذغال، آن را روی کلکتور تنظیم و میزان فشار فنر ذغال را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که سیم بافته شده که به ذغال متصل است به هیچ یک از قسمت های فلزی تماس نداشته باشد تا باعث ایجاد مشکلی در کموتاسیون نشود.

6ـ اگر کلکتور کثیف باشد یا حفره و پستی و بلندی داشته باشد با استفاده از یک قطعه پارچه نازک آن را تمیز کنید و یا ناهمواری های جزئی آن را به وسیله کاغذ سنباده نرم برطرف کنید.

توجه داشته باشید که هرگز نباید از کاغذ سنباده های خشن استفاده کرد.

7ـ در صورتی که ناهمواری و پستی و بلندی سطح کلکتور مانند شکل بعد زیاد باشد باید با استاد هاز ماشین تراش آن را تراشیده و ناهمواری های سطح آن را از بین برد.

@image

تماس با ما

تهران - خیابان سعدی جنوبی ، کوچه ترابی گودرزی ، پاساژ عزیزی ، طبقه همکف ، پلاک 25و26

  • 02188319761

شبکه های اجتماعی

طراحی وب سایت و بهینه سازی وب سایت نمایشگاه مجازی

Copyright © 2003-2015 Namayeshgah.com All rights reserved